Blogs

Biodegradējamie maisi

Viens no izgudrojumiem, kas palīdzēs samazināt vides piesārņojumu ir biodegradējamie plastmasas maisi. Jā – tagad plastikāta maisi kļūst videi draudzīgāki un pavisam iespējams zaudēs savu nozīmi kā biežāk pieminētais pasaules piesārņotājs.

Ir divu veidu biodegradējamie maisi, kurus piedāvā modernākie maisu ražotāji.

  1. Pirmie – Biodegradējamie maisi, kas dabā sadalās pilnībā, jo tie 100% sastāv no dabīgām izejvielām, tādām kā kukurūzas, graudu vai kartupeļu cietes. Šādi biomaisi nonākot atkritumos, vai augsnē kur mikroorganismu klātbūtnē noteiktā temperatūrā un mitrumā bioloģiski pilnībā sadalās 4-6 nedēļu laikā.
  2. Otrs veids ir tuvāk klasiskajiem plastikāta jeb polietilēna maisiem. Šie maisi tiek ražoti no polimēriem, tādiem kā PE (polietilēns), PP (polipropilēns) un PS (polistirols),un atšķiras ar to, ka tiem tiek pievienota īpaša bio piedeva, kas palīdz maisiem sadalīties – to sauc par OXI piedevu. Jāpiebilst gan, ka šie maisiņi nav pilnībā biodegradējami, jo lietotā piedeva plastikāta struktūru padara nestabilu un ļauj tam sadalīties ātrāk – atkarībā no OXI piedevas daudzuma, sākot no pusgada līdz 2 gadiem. Šie maisi skābekļa iedarbības rezultātā mehāniski sadalās ļoti sīkās putekļveida daļiņās, taču tie nepārvēršas organiskās vielās.

Lai informētu patērētāju, par to, ka veikala pircējiem tiek piedāvāti biodegradējami maisi, ieteicams uz maisa atzīmēt tā derīguma termiņu jeb laiku, kad sāksies tā sadalīšanās process. Citādi maisu lietojot atkārtoti pēc pāris mēnešiem būtiski samazinās maisa izturība. Gadās pat tā, ka maisi pārāk ilgi tiek glabāti veikala noliktavā, kur jau sācies bioplastmasas noārdīšanās process, tādēļ tos ilgi uzglabāt nav ieteicams.

Tirgotājam izvēloties videi draudzīgu iepakojumu tiek parādītas rūpes par apkārtējo vidi, liekot arī citiem aizdomāties par šo svarīgo jautājumu. Starp citu, parastie plastikāta maisi ar laiku tiks aizliegti vai tiks ierobežota to izplatīšana tirdzniecības vietās, kā tas jau šobrīd notiek vairākās Eiropas valstīs. Pēdējo gadu laikā Eiropas Parlaments pieņem arvien stingrākus lēmumus attiecībā uz plastikāta maisiņu patēriņu. Ļoti iespējams, ka pavisam drīz biodegradējamie maisi būs ļoti laba alternatīva, lai pilnībā izslēgtu plastikāta maisus un tādējādi tiktu būtiski samazināts plastmasas atkritumu apjoms.

Pēc speciālistu pētījumiem plastmasas iepakojums sastāda ap 1/3 no visiem atkritumiem. Lielu īpatsvaru sastāda plastmasas jeb tautā saucamie polietilēna maisi. Aptaujājot cilvēkus, ir secināts, ka 9 no 10 plastmasas maisiņu tiek lietoti vienu reizi un pēc lietošanas nonāk atkritumos, bet tur to sadalīšanās dabā ilgst pat simtiem gadu.
Mūsdienu tehnoloģijas neapturami attīstās un zinātnieki atklāj arvien jaunus veidus, kā padarīt pasauli labāku. Saules baterijas, elektromobīļi, dabai draudzīgi veļas pulveri – tie ir tikai daži no zaļā virziena atribūtiem, kas noteikti palīdzēs mums glābt planētu no piesārņojuma.

SprintLab aicina būt atbildīgiem un jau tagad, izvēloties biodegradējamus maisus! Šāda izvēle būtībā ir vienkārša un dod būtisku ieguldījumu tīras un veselīgas ekosistēmas uzturēšanā.

Jautā mums visu par biodegradējamiem maisiem, epasts: sprintlab@sprintlab.eu